• English

قیر چیست؟

اصطلاح قیر به ماده ای اطلاق می شود که از طریق تقطیر نفت خام تولید می شود. قیر به دلیل خاصیت ضد آب و چسبندگی آن شناخته شده است و معمولاً در صنعت ساختمان سازی به ویژه برای جاده ها و بزرگراه ها استفاده می شود. تولید از طریق تقطیر انجام می‌شود، که اجزای سبک‌تر نفت خام مانند بنزین و گازوئیل را حذف می‌کند و قیر سنگین‌تری را پشت سر می‌گذارد. رسوبات همچنین می تواند به طور طبیعی در کف دریاچه های باستانی رخ دهد، جایی که موجودات ماقبل تاریخ پوسیده شده اند و در معرض گرما و فشار قرار گرفته اند.

شناخت قیر

قیر محصول جانبی نفت خام است. از هیدروکربن های پیچیده تشکیل شده و حاوی عناصری مانند کلسیم، آهن، گوگرد و اکسیژن است. کیفیت مواد و سهولت تولید بستگی به منبع و نوع نفت خامی دارد که از آن استخراج می شود. این اولین بار به دلیل ویژگی های چسب طبیعی و ضد آب بودنش استفاده شد که به چسباندن مصالح ساختمانی به یکدیگر و همچنین به خط کشی کف کشتی کمک می کند.

قیر می تواند برای همیشه تحت بارهای سنگین تغییر شکل دهد. فشار مداوم بر روی مواد می تواند منجر به ترک خوردن شود. اکسید می شود که می تواند آسفالت را شکننده کند. نحوه تأثیرگذاری شکل آن به چند چیز از جمله ترکیب مخلوط آسفالت و دمای محیط بستگی دارد.

همانطور که در بالا ذکر شد، قیر فقط از طریق تقطیر نفت خام تولید نمی شود، بلکه یک محصول طبیعی است. این اصطلاح همچنین برای اشاره به ماسه‌های نفتی یا ماسه‌سنگ نیمه تلفیقی حاوی مخلوطی طبیعی از ماسه، خاک رس و آب است که با فرم متراکم و بسیار چسبناک نفت اشباع شده است.

قیر در مقابل آسفالت

اغلب ممکن است قیر با آسفالت اشتباه گرفته شود. به این دلیل که هر دو معمولاً در صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند. اما یک تفاوت مشخص بین این دو وجود دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، قیر محصول جانبی نفت خام است که برای چسباندن آسفالت به یکدیگر در پروژه هایی مانند سنگفرش جاده ها یا سقف ها استفاده می شود. به دلیل خاصیت چسبندگی و مقاومت در برابر آسیب ناشی از روغن و آب استفاده می شود.

از سوی دیگر، آسفالت یک ماده ساخته دست بشر است. با استفاده از پسماند حاصل از تقطیر نفتی یا از محصولات جانبی ذخایر طبیعی تولید می شود. گرم می شود، خشک می شود و با قیر و ماسه مخلوط می شود. سپس آسفالت با استفاده از ماشین آلات اجرا می شود. ضخامت آسفالت بستگی به هدف پروژه دارد. به عنوان مثال، آسفالتی که برای جاده ها استفاده می شود ممکن است ضخیم تر از زمانی باشد که در زونا استفاده می شود.

قیر چگونه ساخته می شود؟

قیر محصول جانبی نفت خام است. معمولاً از طریق یک فرآیند پالایش که در آن نفت خام کاهش می یابد، تولید می شود. اجزای سبک تر نفت خام را حذف می کند و قیر سنگین تری را پشت سر می گذارد. این محصول کاربردهای صنعتی زیادی دارد. در ساخت جاده ها که به آسفالت معروف است و در سقف سازی استفاده می شود. قیر به طور طبیعی نیز وجود دارد و در ماسه های نفتی کانادا یافت می شود.

کاربرد اصلی قیر چیست؟

قیر عمدتاً برای مصارف صنعتی استفاده می شود. می توان آن را در صنعت ساخت و ساز یافت که در آن برای ساخت جاده استفاده می شود، به همین دلیل است که معمولاً در این کاربرد آسفالت نامیده می شود. همچنین دارای خاصیت عایق رطوبتی و چسبندگی است که آن را به محصولی مناسب برای پوشش سقف تبدیل می کند.

کلام اخر

وقتی مردم کلمه قیر را می شنوند، ممکن است اغلب به جاده هایی که در آن رانندگی می کنند فکر کنند. در حالی که این دقیقاً نادرست نیست، اغلب با یک ماده ساختمانی دیگر اشتباه گرفته می شود: آسفالت. در حالی که آسفالت یک ماده ساخته دست بشر است که برای آسفالت جاده ها استفاده می شود، قیر محصول جانبی نفت خام است که برای خاصیت ضد آب و چسبندگی آن استفاده می شود. به این ترتیب، از آن برای اتصال آسفالت به یکدیگر در هنگام ساخت و ساز جاده و در کاربردهای سقف استفاده می شود. بیشتر ذخایر قیر جهان از تار ساندز کانادا تامین می شود.

دفتر مرکزی


ساعت کاری


شنبه
17:00 - 08:00
یکشنبه
17:00 - 08:00
دوشنبه
17:00 - 08:00
سه شنبه
17:00 - 08:00
چهارشنبه
17:00 - 08:00
پنج شنبه
13:30 - 08:00

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ماد ماشین می باشد.

مکالمه را شروع کنید سلام! برای گپ زدن در واتس آپ ، کارکنان پشتیبانی را که می خواهید با آنها صحبت کنید انتخاب کنید